Savigynos treniruotės kiekvienai
Kalbant apie savigyną, iš karto prieš akis matome dvikovą, kai vienas puola, kitas bando atsakyti tuo pačiu. Tačiau realiame gyvenime būna daugybė neprognozuojamų situacijų, kuomet negali pasirinkti nei vietos nei strategijos kaip elgtis. Taip pat ir negali iš anksto žinoti kokių įgūdžių reikės, norint apsisaugoti nuo priekabiavimo ar užpuolimo.
Vilniaus mieste, kaip ir kituose didžiuosiuose miestuose yra daug įvairių naktinių veiklų - veikia teatrai, sporto centrai, naktiniai klubai ir yra daugybė kitų pramogų, kurioms pasibaigus neretai tenka grįžti namo tamsiu paros metu. Lietuva yra laiko zonoje, kurioje pusę metų temsta labai anksti, todėl neretai kelionė iki parduotuvės ir atgal taip pat gali tapti iššūkiu. Remiantis Lietuvos statistika, nusikaltimai mieste sudaro 70 proc. visų nusikaltimų (miesto ir kaimo). Be to, remiantis Lietuvos Statistikos duomenimis, moterys penkis kartus dažniau tampa smurto ir priekabiavimo aukomis, nei vyrai. 50 proc. smurto prieš moteris atvejų įvyksta artimoje aplinkoje, kuomet nėra viešosios pagalbos ir tik nuo moters psichologinių ir fizinių įgūdžių priklauso galimybės apsiginti.
Viešosios įstaigos Naujos kartos moterų iniciatyvos (NKMI) organizuojamose treniruotėse siekiama suteikti moterims žinių ir praktinių savigynos įgūdžių. Ne tik kalbama kaip apsiginti, bet ir imituojamos konfliktinės situacijos, praktikuojami veiksmai, kurie padėda išvengti konflikto pradinėje stadijoje, aptariamos ir išbandomos pabėgimo strategijos, smūgių vengimo taktikos, jeigu konflikto ar smurto išvengti nepavyksta.
Didelis dėmesys kreipiamas į fizinės ir psichinės sveikatos gerinimą. Fiziniai pratimai ne tik gerina kūno tonusą, bet ir suteikia pasitikėjimo savimi kai reikia atsispirti, bėgti, pastumti, išsisukti. Svarbu, kad fiziniai pratimai taptų reguliaria rutina, kadangi kasdienis įprotis mankštintis suteikia geresnių rezultatų nei vieną kartą per metus sudalyvauti savigynos treniruočių kurse ar tiesiog perskaityti knygą ta tema.
Pasitikėjimas savimi ir drąsa pasakyti „NE“ – yra kertiniai elementai mokantis savigynos. Kovos menų ar savigynos įgūdžių turėjimas negarantuoja sėkmės pavojingoje situacijoje, jeigu pasitikėjimas savimi yra nepakankamas ir kai baimė, išvydus grėsmingai nusteikusį asmenį, yra didesnė už rįžtą imtis veiksmų. Todėl ypatingai svarbu dirbti su savimi, su individualiomis galimybėmis, kiekvienai asmeniškai nusistatyti savo tikslus. Ypatingai sudėtinga moterims, kurioms teko patirti smurtą nuo sutuoktinio ar kito vyro gatvėje, kadangi baimę skatina ir jau turima patirtis. Tokiu atveju reikšmingai padėda kitų, smurto patirusių moterų, savitarpio pagalba, palaikymas ir bendrystė.
NKMI įgyvendintas projektas „SAVOS – Savigynos treniruotės moterims“ 2020 m. gegužės – lapkričio mėnesį subūrė 50 moterų, kurios, dirbdamos grupėse, įgijo savigynos įgūdžių, dalinosi patirtimi, tobulino gebėjimus atpažinti pirmus konflikto ženklus, laikytis saugaus atstumo, pozicijos, stovėsenos, atlikti tikslingus smūgius, saugiai nukristi, atsistoti ir pabėgti. Kiekvieną užsiėmimą lydėjo refleksija, dalinimasis asmenine patirtimi, trenerių patarimai, rūpimų klausimų nagrinėjimas. NKMI benradarbiavo su Ninjutsu kovos menų klubu ir jo vadovu Andriumi Zaidovu, Moreno aktyvaus laisvalaikio centru, jo nariais Vilenu ir Elžbieta Arutiunian, Lietuvos policijos mokyklos instruktoriumi Andžeju Radzevič, Sporto treneriais Sergejumi Michailovu ir Laura Sidaraite-Michailove.
NKMI yra viešoji įstaiga, kurios veikla yra nukreipta į jaunų moterų įgalinimą, moterų aktyvumo skatinimą ir fizinės bei psichinės moterų sveikatos gerinimą. Socialiniais, sveikatingumo, švietėjiškais projektais siekiama didinti moterų pasitikėjimą savimi, motyvaciją judėti, rūpintis savo sveikata, gerinti psichologinę savijautą.
Tekstą parengė:
Julija Mažuolienė
NKMI vadovė
 |
Mūsų komanda ir dalyviai |
|
|
|